Category Archives: Felietony

Na kanwie 4 czerwca – Dnia Wolności i Praw Obywatelskich

W kilku miastach Polski 04 czerwca odbyły się manifestacje sprzeciwu wobec formy sprawowania władzy przez obecną ekipę rządząca. Uczestnicy marszów chcą zmian.  4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu Kontraktowego. W nowej rzeczywistości, po raz pierwszy wybrano też 100 senatorów. Zmiany w kraju  wówczas postępowały. Od tego czasu władza w kraju jednak pozostaje praktycznie w tym samych rękach…. Read more »

Sprawy różne z protokołu posiedzenia Komisji Rady Gminy Lelis w dniu 28.02.2023 r.

      Możliwość komentowania Sprawy różne z protokołu posiedzenia Komisji Rady Gminy Lelis w dniu 28.02.2023 r. została wyłączona

Zachęcam do lektury fragmentu protokołu posiedzenie Komisji wspólnych Rady z dnia 28.02.2023 r. zawierającego sprawy różne obrad: komunikacja MZK, pojemniki PCK, przytulisko w Gnatach, przedszkole w Olszewce, jakość węgla etc. Kwestie zapisane hasłowo, ale pokazujące złożoność problemów społecznych, nad którymi trzeba się porządnie pochylić. Ciekawe są ostatnie słowa protokołu “Wykaz pism dostępny jest w programie Posiedzenia.pl w zakładce Dokumenty”. Sprawdziłem… Read more »

A może tak krótki nocny spacer?

      Możliwość komentowania A może tak krótki nocny spacer? została wyłączona

Jest takie powiedzenie: „Syty głodnego nie zrozumie”. Obecnie w ramach zalecanych przez rząd oszczędności, wiele samorządów zdecydowało  się okresowe nocne wyłączanie oświetlenia ulicznego. Podobnie jest i w gminie Lelis. Warto w tej sytuacji pokusić się o krótki nocny spacer w czasie tegoż wyłączenia, aby poczuć to, co czują mieszkańcy Gąsk od wielu już lat. Mianowicie, urok ciemności. Uczucie naprawdę nie… Read more »

Nasze pieniądze

      Możliwość komentowania Nasze pieniądze została wyłączona

Zakończył się czas zebrań wiejskich w sprawie przeznaczenia funduszu sołeckiego w roku 2023. Na wielu zebraniach wiejskich gościł Wójt Gminy Lelis Stefan Prusik.  Zgodnie z prawem o przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, a wójt nie powinien się wtrącać w ich decyzje. Czasem zdarzają się sugestie lub nawet naciski wójta, żeby część funduszu sołeckiego przeznaczyć na inwestycję, która niekoniecznie powinna być… Read more »

Kodeks etyki radnych

      Możliwość komentowania Kodeks etyki radnych została wyłączona

W wielu jednostkach samorządu terytorialnego radni opracowują a następnie uchwalają kodeks etyki radnego, który reguluje stosunki pomiędzy radnymi – jako przedstawicielami władzy lokalnej pełniącymi funkcję społeczną rozumianą jako służbę Publiczną – a wyborcami. Dokument ten, to niejako wzór dla radnego, który w pełnieniu swojej funkcji kieruje się przede wszystkim przestrzeganiem prawa, wartościami moralnymi i działaniem dla dobra wspólnoty samorządowej. Służba… Read more »