Czy wiesz, że… (9)

      Możliwość komentowania Czy wiesz, że… (9) została wyłączona
  • W naszych stronach mają swoje korzenie rodzinne m.in. ks. kan. Zygmunt Gontarz – pochodzący z Dąbrówki /ur. 1934/ i ks. kan. Zdzisław Golan urodzony 18 sierpnia 1956 r. w Płoszycach oraz ojciec Dariusz Wiktorek OCD /ur. 31.08.1950/ z Durlas.
  • Zwyczaj święcenia pokarmów w polskiej tradycji znany jest od wieków. Jednak w zachodnich regionach współczesnej Polski, które znalazły się w jej granicach po II wojnie światowej, święcenie potraw było jednak prawie nieznane. Przed 1945 rokiem na Kaszubach tylko zamożniejsi gburzy i szlachcice w wielką sobotę przywozili końmi proboszcza dla poświęcenia pożywienia świątecznego. Podobnie na Śląsku święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się na dworach szlacheckich. Na Śląsku zwyczaj święconki upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej Polski. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa.
  • Z zachowanych akt wynika, iż w okresie międzywojennym w parafii Dąbrówka funkcjonowały cztery organizacje katolickie. Były to: Bractwo Różańcowe /1914 r. – skupiało 60 osób, “daty założenia trudno ustalić, bowiem istnieje od dawna”/, Trzeci Zakon św. Franciszka /1914 r.  skupiało ok. 100 osób/, Arcybractwo Matek Chrześcijańskich /1931 r./ oraz Akcja Katolicka  /1936 r./.  Trzeci Zakon i Bractwo Różańcowe prowadziły też swoje księgi. W parafii również funkcjonowała biblioteka parafialna, mająca w swych zbiorach ok. 300 książek /1934 r./. Z dokumentów wynika też, że w 1937 roku istniała potrzeba budowy sali parafialnej, a sama parafia w 1938 roku liczyła 1454 wiernych.
  • Bp Łomżyński St. Łukomski podczas wizytacji kanonicznej w parafii Dąbrówka w  1932 r. pisał tak o Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej: “Pragnę mieć w tej parafii, jak już są w innych, SMP. Zachęcam tak ks. proboszcza, jak młodzież do zorganizowania tych stowarzyszeń i zapisywania ich do związku diecezjalnego”.
  • Gazeta Chłopska, Głos Nauczycielski, Kurier Poranny, Przegląd Łomżyński, Wyzwolenie i Zielony Sztandar, to tytuły świeckich gazet docierających w okresie międzywojennym do mieszkańców parafii Dąbrówka. Wśród wydawnictw kościelnych obecnych w parafii były: Życie i Prawda, Sprawa Katolicka, Rycerz Niepokalanej, Akcja Katolicka, Dzwonek III Zakonu, Gazeta dla Kobiet, Gazeta Świąteczna, Młoda Polka, Msza św., Na Wyżyny, Przyjaciel Młodych, Posłaniec Matki Boskiej Saletyńskiej, Posłaniec Serca Jezusowego, Przewodnik Katolicki i Przewodnik Katolicki z Ameryki.
  • Rzeźby przedstawiające ewangelistów św. Jana i św. Mateusza w 2011 r. – po skradzeniu ich w maju 2003 – powróciły na swoje miejsce /ambona w kościele św. Anny w Dąbrówce/. Nie odnaleziono jeszcze skradzionych wówczas dwóch figurek aniołów, puszki na komunikanty i monstrancji.
Download PDF