Utrwalajmy naszych przodków i nie tylko

      Możliwość komentowania Utrwalajmy naszych przodków i nie tylko została wyłączona

Troska o lokalną tożsamość kulturową zobowiązuje nas do tego, aby utrwalić, zachować dla kolejnych pokoleń pamięć o ludziach tu żyjących. Każdy z nas, na różny sposób korzysta z ich dorobku społecznego, rodzinnego i osobistego. Nie pozwólmy, aby oni zatracili się w naszej tożsamości. Dobrym sposobem uniknięcia tego może być chociażby opracowanie i wydanie drukiem, utrwalenie w formie elektronicznej, chociażby szczątków dokonań naszych przodków: ojców i matek, dziadków, znajomych rodziny i przyjaciół. Biogramy tych ludzi to jedna z form utrwalenia ich.

Warto tu wymienić chociażby kilka osób z najbliższej okolicy Dąbrówki, które wniosły i wnoszą doniosły wkład w dzieje tych terenów. Do grona tego należą przykładowo: ks. kan Stanisław Grosfeld, ks. Marian Borecki, Anatoliusz Daniłowicz, Eugeniusz Antośkiewicz, Dąbrowski Henryk, Gawrych Roman, Grec Tadeusz, Kraska Franciszek, Henryk Kulesza, Waldemar Pędzich, Parzych Czesław, Pyskło Władysław, Jurga Czesław, Berg Stanisław, Zyśk Wacław, Piersa Antoni, Piersa Józef, Stanisław Lipka, Niedźwiedzki Stanisław i wielu innych.

Opracowanie i wydanie tego lokalnego panteonu naszych ludzi, byłoby pięknym dowodem wdzięczności wobec nich i trwałą pamiątką dla następnych pokoleń. Problematyczne może być sfinansowanie tego rodzaju dzieła, ale być może warto pomyśleć o wsparciu go z funduszy sołeckich. Ustawa pozwala przecież na łączenie tego działań przez poszczególne sołectwa. Przeznaczenie chociażby drobnej kwoty przez każde sołectwo na ten cel nie stanowiłoby problemu dla nich, a w połączeniu dałoby stosowną kwotę na realizację tegoż pomysłu.  Każde sołectwo wniosłoby również swój wkład w tworzenie merytoryczne tego dzieła, które można stworzyć rękami naszych cennych mieszkańców. Realizacja tego, stanowiłaby piękny przykład oddolnego wspólnotowego działania, tworzenia, troski i odpowiedzialności.

Egzemplarz książki wraz z płytą CD lub też z innym elektronicznym nośnikiem informacji, otrzymałoby bezpłatnie każda rodzina w gminie. Owa cenna pamiątka zagościłaby pod każdą strzechą naszych miejscowości. Pomyślmy o tym. My również chętnie włączymy się w to, udostępniając m.in. materiał będący w naszym posiadaniu. A zebrania wiejskie wkrótce. Może nie obecnie, ale za rok?

Download PDF