W imię braterskiej miłości

      Możliwość komentowania W imię braterskiej miłości została wyłączona

Koniec października, początek listopada, to czas, kiedy nasze myśli, serca i nogi prowadzą nas na cmentarz, na miejsce spoczynku, tych którzy przeszli na drugą stronę życia.

Grób to pewnego rodzaju symbol człowieka, który w tym miejscu jest pochowany, ale też dzieł, które za życia wykonywał i pozostawił po sobie. Zostawił nam, po to między innymi, byśmy o nie dbali. Obecność przy grobach jest wyrazem pamięci indywidualnej i zbiorowej – narodowej. Wszystko jest nasze, groby też. Każdy z nas stanowi cząstkę swojej rodziny, swojej społeczności, kraju. Opiekujmy się tymi miejscami spoczynku, nawet tymi opuszczonymi, na które nikt nie przychodzi. To część naszej historii, naszej zbiorowej pamięci, ale też naszej przyszłości, bo na tych grobach budujemy albo próbujemy budować lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.

Rozejrzyjmy się wokół siebie i odszukajmy zapomnianą mogiłę. Uprzątnijmy ją, postawmy kwiat i zapalmy znicz. Może chwila modlitwy?Uczyńmy tak z braterskiej miłości. To tak niewiele kosztuje, a znaczy tak wiele.

Może ktoś kiedyś tak samo uczyni na naszym grobie. Karma wraca.

Download PDF